12-20/06/23 "סובב דרום הבלקן – עולם הולך ונעלם" מדריך: רונן חסון (עם חברת דרכים)

1

הטיול מלא – הרשמה על בסיס מקום מתפנה!!!

סובב דרום הבלקן – עולם הולך ונעלם

מסלול מיוחד כולל: 

האלפים האלבנים, שמורות עמק ולבונה,  קוסבו, מקדוניה סקופיה ואגם אוחריד

מדריך: רונן חסון

12-20/06/2023

אלבניה הנה מדינה קטנה לחופי הים האדריאתי שנשחקה לאורך השנים בשל עוני, נקמות דם ורמת חיים נמוכה. חיים בה כיום כ-3 מיליון בני אדם ושטחה הכולל הוא 28,748 קמ"ר – מעט קטן משטחה של בלגיה. את גבולותיה היא חולקת עם יוון, מקדוניה, קוסובו ומונטנגרו. החלק הפנימי של המדינה הררי ברובו ויותר מ-36 אחוזים ממנו מיוער, באלבניה יש 2,000 אתרי טבע בעלי חשיבות לאומית. טירנה היא בירת אלבניה מאז שנת 1920. בעיר נמצאים סממנים ותגליות ארכיטקטוניות מתקופת המאה ה-19. באלבניה שמש ים תיכונית, חולות, טבע, הרים ונוף משגע, כרמים ופרדסים – את כל זה ועוד נוכל למצוא במדינה הנפלאה המתנמנמת לחוף הים התיכון. היא עדיין לא יעד תיירות מועדף אך יש לה בהחלט מה להציע, לא פחות משכנותיה. הרבה שנים סבלה אלבניה מהמון חוליים, אבל בזמן האחרון נראה שהיא מתאוששת מהכול. התושבים מארחי פנים, יש לה שפע של אטרקציות להציע לתיירים, המטבח האלבני העשיר דומה מאוד למטבח הטורקי ותמצאו בו לא מעט בשר, שיש קבב ובורקסים בהרבה מסעדות טובות. גם הקפה האלבני / טורקי מצוין וחזק…

 

מקדוניה ארץ האגמים הגדולים, שהם מן העתיקים ביותר בעולם הגיאולוגי, ארצם של פיליפוס השני ובנו אלכסנדר הגדול, חבל הארץ העתיק ביותר באירופה אשר פיתח את תרבות היין. בביקורנו, נפגוש את התושבים הכפריים יושבי ההרים והעמקים, איכרים עובדי אדמה טובי לב, תמימים וישרי דרך. כמובן שלא נוותר על ההרים, האגמים, הנחלים
ושמורות הטבע המרהיבות שבה.

 

קוסובו, הארץ הכי לא מתויירת באירופה… חבל ארץ פורה הנחבא בין רכסי הרים אדירים שהיה בעבר מרכז התרבות של הבלקן, הן בתקופת האימפריה הסרבית והן בתקופת העות'מאניים. קוסובו נחשבת לירושלים של הסרבים, אך גם לערש המולדת של האלבנים וסביב מאבק זה התחוללו מלחמות רבות, האחרונה הסתיימה לפני כ 10 שנים בלבד… קוסבו היא מדינה מרתקת מיוחדת במינה נמצא בה ערים עתיקות, מצודות בנות אלפי שנים, שווקים ססגוניים, שכונות וכפרים שחיים בפשטות כמו לפני מאות שנים וכמובן עם אלבני עליז, תוסס ומאיר פנים…

 

תוכנית הטיול

 

יום 1/ ת"א – טירנה (אלבניה)

ניפגש בשדה התעופה ונצא בטיסה לטירנה (אלבניה). עם הנחיתה נתחיל בסיור בבירת אלבניה – טירנה. טירנה Tirana הינה בירת אלבניה משנת 1920; היא עיר קומפקטית וסימפטית למדי לסיורים הן ברכב והן ברגל. טירנה ממוקמת פחות או יותר באמצע הדרך בין רומא לאיסטנבול, והאדריכלות בה הושפעה משתיהן, כמו גם מאדריכלות האיחוד הסובייטי. נצא לסיור להכרת העיר. נראה את כיכר סקנדרבג, מגדל השעון, מסגד אטהם, בית הפירמידה, בניין האופרה ועוד. בערב נראה נצא לראות את טיראנה במופע האורות הלילי שלה.

לינה טיראנה.

 

יום 2/ מפגש עם חסידי אומות עולםקרויה עירו של סקנדרברגהעיר שקודרה לחוףאגם שקדאר

בבוקר נקיים מפגש מרגש עם משפחה של חסידי אומות עולם שהצילו יהודים בתקופת השואה ויספרו לנו את סיפור ההצלה המרגש שלהם (מותנה). נצא לעבר העיר קרויה Kruja אחת הערים העתיקות והחשובות באלבניה, עירו של המנהיג המיתולוגי סקנדרבג. כולל ביקור בבזאר הטורקי הססגוני המטפס עד המצודה בה נלחם סקנדרבג וממנה נשקף נוף מרהיב. לאחר מכן נמשיך אל העיירה קומאני. בהמשך היום נסיעה צפונה אל העיר שקודרה, נצא לסיור בעיר הצבעונית כולל טיפוס אל המצודה המפורסמת החולשת על העיר מצודת רוזאפה (מצודת השושנים).

לינה שקודרה.

 

יום 3/ פירזה – שייט באגם קומן – האלפים האלבנים – באירם ורי – שמורת ולבונה

בבוקר נעלה עם האוטובוס על המעבורת בשייט על אגם קומן לכיוון העיירה פיראזה. שייט שאורכו כשעתיים על אגמים שנוצרו ממערכת הסכרים אותם בנו הסינים עבור האלבנים על מנת ליצר חשמל הידרואלקטרי. השייט יאפשר לנו לחזות במקומיים המנצלים את הנהר למעבר מקוסובו אל עבר החוף וטירנה. הנוף בשייט הוא של הרים, מצוקים ובתי כפר מבודדים. נצא בנסיעה אל העיירה באירם קורי Bajram Curri, עיירה ענייה עם היסטוריה מפוארת מימיו של העריץ חוג'ה ועתיד מלא בסימני שאלה, המשמשת מרכז לאיכרי האזור. העיירה כולה מתנקזת אל רחוב אחד ובו שוק מקומי. בהמשך נטפס אל מרומי האלפים האלבנים לעבר העיירה ולבונה הנמצאת בפתחה של שמורת הטבע ולבונה. עם ההגעה נצא לסיור בעמק המוריק, אזור פראי ומרהיב של טבע מבודד ובלתי נגוע, האזור כולו מקביל לנהר הולבונה הצלול ובו מספר כפרים קטנים ואזורים חקלאיים. האזור כולו נראה כאילו נותר מאה שנים מאחור. נשלב סיורים רגליים קלים בשטח היער וטיול לאורך הנהר הזורם. לינה ולבונה.

 

יום 4/ החצייה לקוסבו – ג'קובה – פריזרן העות'מנית (קוסובו) – סקופיה (מקדוניה)

את הבוקר נתחיל ונתחיל את מסענו מזרחה לעבר גבול אלבניה-קוסובו. לאחר חציית הגבול נצא לעבר העיר פריזרן. העיר העתיקה מוזכרת בכתבים של האימפריה הביזאנטית ושל הממלכה הבולגרית הראשונה ובהמשך הייתה חלק מהאימפריה העות'מאנית. אלמנטים ארכיטקטוניים מההיסטוריה העשירה מייצרים קולאז' מעניין והעיר שוקקת חיים. נטייל ברחובותיה ובסמטאות העתיקות, נראה את הגשר העתיק הסמוך למסגד הגדול ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. נמשיך בנסיעה אל מקדוניה ונגיע לעיר הבירה – סקופיה. עם ההגעה נצא לסיור בעיר סקופיה הינה העיר הגדולה ומרכזה הכלכלי, תרבותי ואקדמי של מקדוניה. באזור נמצאו שרידים בני 6000 שנה שמעידים על ישוב. נערוך סיור תוך היכרות עם מאפיינים של האימפריות הרבות שהשאירו את חותמן. נראה את המבצר המרשים של סקופיה, נתרשם מהשער החדש של העיר אשר מוקדש לאלכסנדר מוקדון, הרכוב על הסוס בפסל המפורסם, נטייל בבזאר הישן של העיר. נספר את הסיפור היהודי ונבקר במוזיאון הנצחת שואת יהודי מקדוניה. לינה סקופיה.

 

 יום 5/ סקופיה – שייט בקניון מטקה – כפר המעיינות ווצאני – אגם אוחריד

בבוקר המשך סיור בסקופיה (אתרים שלא הספקנו) נצא לביקור באחד הקניונים המרהיבים – קניון מטקה. מטקה פירושו רחם, והינו חלק משמורת טבע מופלאה. נצפה על הסכר שנבנה בשנות ה 40, וייצר מאגר מים בקניון המרשים, נצא לשייט באגם החבוי ונראה והמעוניינים יוכלו לטפס בשביל צר אל מערת הנטיפים מרשימה. נמשיך לביקור במנזר יוהן ביגורסקי (St. Jovan Bigorski) מנזר עתיק הנמצא על מורדות ההרים מעל קניון הרדיקה ובו עבודת העץ היפה במקדוניה, ואולי אחת היפות והחשובות בעולם כולו. במאה ה- 19 עסקו האחים פילפובסקי, בני הכפר הסמוך, בגילוף מסך איקונות נפלא ובו אלפי דמויות, כולל שלהם עצמם. נמשיך לסיור בכפר הציורי ווצאני המשופע במעיינות ובארות מים. אחר הצהריים נצא בנסיעה לעבר אגם אוחריד.

לינה באזור אוחריד (מקדוניה).

 

יום 6/ אגם אוחריד – נאום הקדוש – שייט מעיינות – אגם פרספה – אוחריד העתיקה (שייט)

בבוקר נסייר בחלקו המקדוני של אגם אוחריד, הדרך מרהיבה ביופייה, במהלכה נעצור לתצפיות נוף וסיורים רגליים קצרים בנקודות חמד ובכפרים קטנים ושכוחי אל בהם עדיין מתקיימות מלאכות מסורתיות. לאחר נמשיך לביקור בכנסיית נאום הקדוש על שפת האגם. נשמע את סיפורו המעניין של הקדוש נאום שהקים אותו. נתרשם מציורי קיר יפים המעטרים את המנזר ומן הטווסים הרבים שנחשבים כאן לחיה  קדושה. באזור הכנסייה ישנם מעיינות רבים המזינים את מימי האגם. נשוט בסירה אל המעיינות המבעבעים מקרקעית האגם הצלול באופן קבוע. האגם מוקף בטבע ירוק, כפרי דייגים שלווים, עיירות ונופים עוצרי נשימה. משם נמשיך לביקור באגם פרספה, האגם השני בגודלו במקדוניה, בו כ- 200 מיני ציפורים ועופות מים. האגם ששימש בימי טיטו כאתר קייט ונופש לעשירי הרפובליקה. בדרכנו חזרה נטפס על רכס גליצ'יצ'ה, נסיעה בגבהים של כ-1,500-2,000 מטרים. נופי פרא, עדרי צאן, יערות של עצי אשור ואשוח. אחר צהריים נחזור לסיור בעיר העתיקה של אוחריד שוכנת לחופיה הצפוניים של האגם. כאן למעשה נולדה הנצרות הסלאבית, כאן גם נוצר הכתב הקירילי. במאה העשירית פעלו באוחריד לא פחות מ-365 כנסיות, שבזכותן זכתה לכינוי "ירושלים של הבלקן". נצא לסיור רגלי בסמטאות הצרות, בין בתי המגורים וחנויות המסחר ולאורף הטיילת הציורית הנושקת לאגם. נשלב שייט קצר לאורך חומות העיר

. לינה באזור אוחריד (מקדוניה).

 

 

יום 7/ העיירה המקדונית סטרוגה – החצייה לאלבניה – בראט עיר אלף החלונות

בבוקר נחלוף בעיירה המקדונית סטרוגה שעל גדות אגם אוחריד ויושבת על שפך הדרין השחור. בהתאם לזמן נצא לסיור קצר בטיילת וברחובותיה היפים. נסיעה מזרחה לגבול מקדוניה, שנחצה את הגבול ונראה את הבונקרים המיוחדים בצורת כיפה עגולה "פטריות בפי המקומיים" מתקופתו של הרודן אנוור הוג'א (שנות ה 70 של המאה ה 20). בצהריים נצא דרומה לעבר בראט המכונה גם "עיר אלף החלונות". עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר. בראט המכונה גם "עיר אלף החלונות". את הכינוי קבלה בזכות החלונות המרובים שבבתיה אדומי-הגגות. לאורך הרכס מעל לערוץ הנהר, ניצב מבצר מן המאה ה-14, שמגן על כנסיות אורתודוקסיות קטנות. על המדרון תחת המבצר, נמצא הרובע המוסלמי העתיק מאנגאלם (Mangalem). גשר אבן בן שבע קשתות, מוביל אל גוריצה (Gorica), הרובע הנוצרי. בעיירה יש שילוב מעניין של מסגדים, כנסיות וביניהם גם מקום פולחן קטן יותר, שאליו נהגו להגיע בני כיתות מוסלמיות, כדוגמת הדרווישים המיסטיקנים כדי לערוך את טקסיהם הייחודיים. תוך כדי שיטוט בין הסמטאות הציוריות, נחפש את קברו של שבתאי צבי, משיח השקר, שלפי גרשום שלום קבור בבראט.

לינה בראט.

 

יום 8/ בראט עיר אלף החלונות – אלבסאן – טירנה

בבוקר נשלים את הסיור בבראט. לאחר נמשיך לטיראנה בדרך בהתאם לזמן עצירה קצרה בעיר אלבאסאן Elbasan, שיושבה כבר בשנת 450 לספירה. אלבאסאן שוכנת באמצע הדרך בין פוגראדץ לבין דורס, וחשיבותה גדלה משנת 1974, אז הקימו בה הסינים מפעל פלדה גדול ("פלדת המפלגה"Steel of the Party ). אלבאסאן נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה וחומות אבן חזקות, עם 26 מגדלי שמירה, נוספו במאה הרביעית, כדי להגן עליה מפני הפולשים הברברים. בשנת 1466 בנה הסולטאן מוחמד השני את החומות מחדש ושינה את שם העיר לאל באסאן, שפירושו "המבצר" בטורקית. אחר צהריים נחזור לטיראנה, בערב נחגוג את סיום הטיול בארוחת ערב טעימה משולבת במופע פולקלור.

 לינה טיראנה.

 

יום 9/ כיכר שמעון פרס – רכבל אל הר דג'טי – טירנה – תל אביב

בבוקר נשלים את הסיור בטיראנה, נבקר בכיכר שמעון פרס ובו פסל בדמותו שעוצב במיוחד על ידי האומן האלבני בסארט פאפה. הפסל הייחודי עשוי מאבן בצורת מגן דוד ודמותו של פרס חרוטה עליו. משם נטפס ברכבל אל פסגת הר דג'טי (Dajti) משם תצפית נהדרת על העיר והסביבה. בהתאם לשעת ההמראה עוד נספיק טעימה אחרונה מטיראנה. העברה לשדה התעופה ונצא בטיסה חזרה מטירנה לתל אביב (דרך יעד ביניים).

 

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

 

* * * * * * * *

תאריכי יציאה
12-20 יוני – 2023
בהתאם להזמנת טיסות

 

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על מינימום 25 נוסעים): 1,959 € אירו

תוספת לאדם בחדר יחיד: 489 € אירו.

 

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן