12-22/02/2024 "מצרים – פלאי העולם העתיק (11 ימים) בהדרכת: איציק בשור (עם חברת דרכים)

1

מצרים – פלאי העולם העתיק (11 ימים)

12-22 פברואר / 2024

קהיר, הפירמידות, שייט מפנק בספינת נהר  5***** על הנילוס

 מדריך:  איציק בשור

 

מצרים, המדינה המפוארת, המרגשת והמרתקת. לאורך השנים, ההיסטוריה שלה שזורה בהיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. מדינה בעלת השפעה, המובילה תהליכים בעולם ואצלנו, מתקופת הפרעונים העתיקה, דרך קום המדינה והסכם השלום פורץ הדרך שהוביל אנואר סאדאת, מהפכת "האביב הערבי" שפרצה בכיכר תחריר ב 2011 ועד התהליכים החברתיים והכלכליים שעוברת המדינה בימינו, בהובלת א-סיסי.
"מצרים היא מתנת הנילוס”, כך כתב לפני כ 2500 שנה ההיסטוריון היווני הרודוטוס, בניסיון לתאר את אחת התרבויות הקדומות והמפוארות בעולם העתיק, הודות לשושלות מלכים שבנו ערים מרהיבות, מקדשים ומונומנטים יוצאי דופן על גדות נהר הנילוס, הארוך והמרתק שבנהרות העולם.
מסלול הטיול שלנו גיאוגרפי מקיף ומרתק.
במהלך הטיול נחווה את התרבות ואת העוצמה של מצרים האימפריאלית, על תרבותה, ההיסטוריה והארכיאולוגיה שלה, אך גם נטעם את מצרים של ההווה. את הטיול נתחיל בקהיר הסואנת, ההומה והמרגשת. נבקר בחלקה העתיק, בשווקים ובמתחם הפירמידות האגדתיות. בהמשך נצא בטיסה ללוקסור שם נעלה על ספינת נהר מפנקת המשמשת כמלון ונצא בשייט של ארבעה ימים לאורך הנילוס. במהלך השייט נשלב ביקור באתרים הדרומיים לרבות מכלול מקדשי הפאר של קברי המלכים שכל אחד מהם הינו יצירת אומנות יוצאת דופן. אחד משיאי הטיול יהיה ביקור במקדש כרנך, מקדשו של האל אמון, המקדש הגדול בעולם. שם נחווה את עוצמתה האדירה של הממלכה החדשה. נשלב ביקור בעמק המלכים הכולל ביקור בקברו של תות-אנך-אמון. במהלך השיט נשלב סיור בשווקים צבעוניים, נסיעה בכרכרות וביקור בכפרים חקלאיים על הנילוס הכולל שייט בפאלוקות (ספינות מפרש). לא נוותר על ביקור במקדשי אבו סימבל המפורסמים שבנה רעמסס השני במאה ה 13 – מהאתרים היפים והמרגשים במצרים.  .

 

 

תכנית הטיול

יום 1: תל אביב – קהיר העתיקה הפוסטאט

נצא בטיסה קצרה מתל אביב לקהיר (בירת מצרים). עם הנחיתה, לאחר מעבר הדרכונים נפגש עם אנשי הקשר המצרים שלנו ונצא לדרך (בהתאם לזמן הנחיתה).

לינה קהיר.

 

יום 2: הפירמידות של גיזה, הספינקס – המוזיאון ההיסטורי של מצרים

היום נצא אל אחד משיאי הטיול במצרים, אתר הפירמידות ופסל הספינקס העתיק בגיזה. אתר שהוא ללא ספק בין שבעת פלאי העולם העתיק. הפירמידות, הנמנות עם המבנים הגדולים ביותר שנבנו בידי אדם, נבנו על ידי המצרים הקדמונים על הגדה המערבית של נהר הנילוס היא "ארץ המתים" לפי אמונתם, משום שזה המקום בו נראה אל השמש שוקע בסופו של כל יום. נראה את הפירמידה הגדולה של המלך חופו (חיאופס). לצד הפירמידות, נראה את הספינקס ומקדשי המתים של פרעוני הממלכה הקדומה. בחלקו השני של היום נצא לסיור במוזיאון ההיסטורי/ ארכיאולוגי המרשים של קהיר שהוא גדול המוזיאונים הפרעוניים בעולם כולו. במוזיאון יש תצוגה מהממת עם כמות אדירה של ממצאים עתיקים, מגוונים, אותנטיים, פרעוניים ואוצרי נשימה שהשתמרו בצורה בלתי רגילה (רבם במקומות השונים בהם ביקרנו). גולת הכותרת הם האוצרות המדהימים שהוצאו מקבר אחד קטן של המלך תות אנך אמון. לא הייתה לו חשיבות היסטורית ממשית, הוא גם כנראה נרצח או נהרג בגיל מאוד צעיר (תשע עשרה בערך) אך קברו היה בר מזל (נדיר ביותר), בכך שהוא כמעט ולא נשדד ורוב תכולתו נתגלתה בימינו. לינה בקהיר.

    

יום 3: האתרים הקדומים – ממפיס, פירמידת המדרגות בסקארה, הסרפיאום – שוק חאן אל חלילי

יום מרגש בעקבות האתרים הקדומים של הממלכות העתיקות במצרים.

 נתחיל בסיור קצר בשרידי הבירה העתיקה ממפיס (מוף המקראית).

בהמשך נצא לסיור בסקרה ואתריה. המקום בו נבנו המונומנטים הקדומים ביותר במצרים ובעולם כולו.

נבקר בפירמידת המדרגות של המלך ג'וסר, שהוא מבנה האבן הקדום והעתיק ביותר בעולם.

נמשיך לקברי האצילים (מצטבות), שם נקברו האצילים המצרים. על קירות הקבר נוכל לראות ציורים ותבליטי קיר עתיקים (לפני כ 4,500 שנים) המתארים מחיי היומיום במצרים העתיקה.

 משם נצא אל הסרפאום, בית קברות תת קרקעי, נהלך בתוך מערכת מנהרות בה נקברו בסרקופגים (ארונות קבורה) ענקיים (מעל 60 טון) מומיות של פרים חנוטים קדושים "האפיס".

נסיים את היום בשוק חאן אל חלילי, שוק צבעוני, ססגוני, אוריינטלי ומאוד ידוע של קהיר.

 לינה בקהיר.

 

 

 

יום 4:  לוקסור – מקדש כרנך – מקדשו של האל אמון – מקדש לוקסור (ספינת נהר)

מוקדם בבוקר ניסע לשדה התעופה ונטוס מקהיר אל העיר לוקסור בירת חבל אל-אוקסור שבמצרים העליונה, בדרום מצרים. עם הנחיתה נצא לביקור במקדש כרנך ללא ספק אחד משיאי הביקור במצרים, המקדש הגדול בעולם, מקדשו של האל אמון. אתר זה מהווה חלון אל עוצמתה האדירה של הממלכה החדשה. נתרשם מהישגי התרבות בתחומי הדת, הארכיטקטורה, האמנות והארגון החברתי. המקדש נושא על קירותיו עדויות מרשימות של קורות העולם העתיק וקשרי המסחר, מערכות המלחמה והדיפלומטיה של מצרים עם רחבי העולם העתיק. מתחם מקדש כרנך נבנה בשלבים רבים וכ-30 פרעונים השאירו בו את חותמם על ידי תוספות בנייה ופסלים. בהמשך נבקר במקדש לוקסור הקדום, הממוקם בגדה המזרחית של נהר הנילוס. מתחם המקדש מלא בתבליטים המגולפים על הקירות העצומים. סמלי התרבות והעוצמה של מצרים הקדומה יתעוררו לחיים מול האובליסק המתנשא בחזית המקדש.. אחר צהריים נעלה על ספינת הנהר המפנקת שלנו. לינה בספינת נהר (יתכן ואת הלילה נעשה בלוקסור ונעלה על הספינה למחרת).

 

 

יום 5: אתרי הגדה המערבית – עמק המלכים – קבר תות אנך אמון – מקדש רעמסס – מקדש המוות (ספינת נהר)   ***(כדור פורח/ אפשרות)

 בבוקר נצא לסיור באתרי הגדה המערבית של הנילוס. ונצא לסיור באתרי הגדה המערבית של הנילוס. נראה מקדשים, מונומנטים ומבני קבורה עתיקים שנבנו בתקופת הפרעונים ומסמלים את "פאר היצירה". נתחיל בביקור ב"עמק המלכים", אחד מאתרי המורשת העולמית, בו מרוכזים קבריהם של שושלות הפרעונים. נראה את מתחם הקבר המפורסם של המלך תות אנך אמון, מקדש הקבורה של רעמסס השלישי, נבקר גם במקדש המוות של המלכה (מלך) חתשפסות, קברי האצילים שכל אחד מהם הוא יצירת אומנות ופאר… אחר צהריים נתחיל את השייט על הנילוס. במהלך השיט על הנילוס נהנה מתצפית אל גדות הנהר, הכפרים הציוריים, בתי הבוץ והחמר על רקע עצי הדקל והמטעים, נראה איכרים מצרים המעבדים את אדמתם בחריצות בשיטות עתיקות יומין. נרגיש כמו בממלכה קסומה ועתיקה… אחר צהריים נתחיל את השייט על הנילוס. במהלך השיט על הנילוס נהנה מתצפית אל גדות הנהר, הכפרים הציוריים, בתי הבוץ והחמר על רקע עצי הדקל והמטעים, נראה איכרים מצרים המעבדים את אדמתם בחריצות בשיטות עתיקות יומין. נרגיש כמו בממלכה קסומה ועתיקה. במהלך השייט ובסמוך לעיר אסנה נגיע למתקן תאי ההצפה ונוכל לצפות מסיפון מספינה כיצד מורידים את הספינה להמשך השיט במפלס נמוך יותר. לינה בספינת נהר.

כדור פורח: למעוניינים – בבוקר זה נוכל לצאת מוקדם יותר לגדה המערבית לטיסה בכדור פורח (תוספת תשלום של כ 95$).

 

יום 6: ספינת נהר – שייט על הנילוס – מקדש אדפו "מקדש לאל הבז הורוס", מקדש קום אומבו מקדש אל הנהר "סובק"

בעיירה אדפו נרד מהספינה ונעלה על כרכרות הרתומות לסוסים, בדרכנו לביקור במקדש אדפו, "מקדש לאל הבז הורוס". המקדש נבנה בתקופה ההלניסטית (בימי שושלת תלמי) והינו השלם שבמקדשי מצרים. בהמשך נחזור לספינה ונמשיך בשייט על הנילוס דרומה עד למקדש קום אומבו הנושק לגדת הנהר. המקדש נבנה לכבודו של "סובק, אל הנהר" בדמות התנין. במקדש נוכל לראות תנינים אמתיים חנוטים והמומיות שלהם המוצגות במקדש. אחר צהריים נגיע אל העיר אסואן, בירת הדרום והעם הנובי (האפריקאי) של מצרים.     לינה בספינת הנהר.

 

 

 

יום 7: אסואן – מקדשי אבו סימבל – סכר אסוואן

לפנות בוקר נתעורר באסואן, העיר הדרומית ביותר בעמק הנילוס. הנוף והאקלים בה הם טרופיים והנילוס בחלק מאזור זה הוא צר מאד וקניוני בשל סלעי הגרניט משני גדותיו. השכם נצא לביקור במקדשי אבו סימבל (על גבול מצרים עם סודן – ארץ נובייה העתיקה). ללא ספק אחד משיאי הטיול במצרים, אם לא הגדול שבהם. את מקדשי אבו סימבל הקים רעמסס השני במאה ה-13 לפנה”ס. האתר כולל שני מקדשים, מקדש גדול המוקדש לרעמסס השני ומקדש קטן יותר, המוקדש לאשתו החשובה של רעמסס, נפרטרי ולאלה חתחור. המקדשים חצובים בסלע ובחזית המקדש הגדול ארבעה פסלי ענק, מעל 20 מטר גובה כל אחד, של רעמסס השני. בשל סכנת  שקיעה באגם נאצר בעקבות  הקמתו של סכר אסואן הגבוה, הועבר האתר כולו למקום חדש – 65 מטר גבוה יותר ו-200 מטר רחוק מהנילוס, לאחר שנחתך לבלוקים גדולים, פורק ונבנה מחדש באתר החדש, במבצע הצלה בינלאומי, שנמנה עם ההישגים הגדולים והחשובים ביותר של ההנדסה הארכאולוגית בימינו. נסייר במתחם המקדשים לאחר מכן נחזור לאסוואן עוד לפני ההגעה נצא לביקור בסכר אסוואן האדיר והגבוה, מפעל מודרני שנוי במחלוקת שנבנה בתקופתו של הנשיא נאצר ויצר את האגם הענק. לינה בספינת נהר.

 

יום 8: אסואן – מקדש פילה – שייט פאלוקה – האי אלפנטינה – גנים בוטנים

נתחיל  במקדש פילה – מתחם מקדש מצרי עתיק ואתר ארכאולוגי מהתקופה ההלניסטית, שנבנה לאלה "איזיס" ששוכן כיום על אי באגם שנוצר בין סכר אסואן ואגם נאצר במצרים. בשנת 1902 משכנו המקורי של מקדש זה הוצף וכדי להציל את המקדש, הוא פורק והוקם מחדש באי אגילקיה שנמצא בסמוך. נסייר במקדש המשלב אדריכלות יוונית ומצרית יחדיו. וכן  במחצבות הגרניט ששימשו את בניית מקדש זה. לאחר נצא לשיט בפאלוקה, ספינת מפרש מסורתית, אשר צורתה ומאפייניה לא השתנו במשך אלפי שנים (כדי ליעל את הזמנים נעדיף שייט בסירת מנוע). שייט בין איי הגרניט שבנילוס. נצא לביקור במקדש קהילת "יב" בלשון יהודי המקום "אגורא זי יהו אלאהא" בניב ארמי דרומי, מקדש ה' אלוקים. זה היה מרכז פולחני לאלוקי ישראל, שנבנה בסוף המאה ה-7 לפנה"ס (על ידי קהילת יהודי "יב" שהתקיימה במצרים על האי אלפנטינה באזור מצרים העליונה ליד אסואן. בניה שרתו כשכירי חרב ותפקידם היה לשמור עבור ממלכת פרס, על גבולה הדרומי של מצרים עם ממלכת כוש. מקדש זה חרב כ-200 שנה לאחר מכן (בשנת410  לפנה"ס) דבר קיומו של המקדש לא נודע עד תחילת המאה ה-19 כאשר מכתבי "יב" הופיעו לראשונה בשוקי מצרים. בהתאם לזמן נבקר גם באי קיצ’נר, שהייתה אחוזתו של הלורד האנגלי, שהיה נציב בריטניה במצרים והיום הינו גן בוטני שבו שלל צמחים אקזוטיים. לינה אסוואן.

 

 

יום 9 :  אלכסנדריה

נצא בטיסת בוקר מאסוואן לקהיר. עם הנחיתה נצא בנסיעה ארוכה (כ 3 שעות) לעיר החוף אלכסנדריה השוכנת בקצה המערבי של הדלתא לחופי הים התיכון. העיר בעלת הניחוח האירופי משמשת כשער המערבי של מצרים לאירופה. נבקר בספריה המודרנית (החדשה), הנמצאת באתר הספרייה הקדומה שנהרסה במהלך ההיסטוריה. נראה את אוספי הספרים ונעמוד מקרוב על הארכיטקטורה הייחודית של המקום. נמשיך למרכז הישן והעתיק בו נמצא בית הכנסת אליהו הנביא, שנפתח לאחרונה לביקורים ומהווה שריד חי לקהילה היהודית המפוארת במקום. נעבור בשדרות המרכזיות של העיר ומשם נצא לנמל המפורסם בסמוך לו מצודת קאית ביי – מקום בו עמד המגדלור "פארוס" אחד משבעת פלאי העולם העתיק. לינה אלכסנדריה.

 

יום 10: קהיר, קבר סאדאת, המוזיאון הציוויליזציה, מסגד מוחמד עלי

לאחר ארוחת הבוקר נחזור לקהיר ונצא לסיור בעיר. נתחיל בביקור באתר מצבת החייל המצרי האלמוני וקבר הנשיא סאדאת, במקום בו נרצח כאשר המצרים חגגו במצעד את הצלחתם במלחמת יום הכיפורים. משם נצא לביקור במוזיאון הציוויליזציה. מוזיאון בו נעמוד מקרוב על אורחות חייהם של המצרים לאורך ההיסטוריה. ובמפלס התחתון נראה למעלה מ 20 מומיות חנוטות של פרעוני השושלות 18-19-20. משם נחזור לעיר העתיקה לביקור במסגד מוחמד עלי הנמצא בליבה של מצודת סלאח א-דין. ממנה נערוך תצפית טובה על העיר. את היום. לינה בקהיר.

 

יום 11: קהיר העתיקה הפוסטאט – תל אביב

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בחלק העתיק של קהיר ה"פוסטאט" – מקום היווסדה של העיר, המשמש עד היום מיקרו קוסמוס של שלוש הדתות. נראה את בית הכנסת העתיק "איבן עזרא", בו נתגלתה בסוף המאה ה 19 הגניזה הקהירית המפורסמת. משם לביקור בכנסיה קופטית עתיקה, הנמצאת בקרבת מצודת בבילון ונלמד על שורשי הדת הנוצרית-קופטית הקדומה., העברה לשדה התעופה ונצא בטיסה חזרה מקהיר לתל אביב.

 

 

===============================================================

הערות:

 בהתאם לזמינות הטיסות והמלונות, יתכן כי הטיול יתבצע בסדר ההפוך.

הטיול למצרים מאופיין בעיקרו בסיורים באתרים היסטוריים ארכיאולוגים, ההסברים ארוכים יחסית לטיול רגיל ועל המטייל להיות מודע לכך, אין הליכות ארוכות.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

 

 

 

 תאריכי יציאה:

12-22 פברואר / 2024

 

טיסות:

12.2.24           תל אביב – קהיר                       המראה: 1850 נחיתה: 2015

22.2.24           קהיר – תל אביב                       המראה: 1625 נחיתה: 1750

 

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על 25 נוסעים): 3,589 $ דולר ארה"ב.

* תוספת לאדם בחדר יחיד: 789 $ דולר ארה"ב.

 

 

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן