2-9/08/2023 בולגריה הכפרית (8 ימים) בהדרכת איציק בשור (עם חברת דרכים

1

בולגריה הכפרית (8 ימים)

שלושת הרכסים – הרי הרילה, פירין ורודופי

בהדרכת איציק בשור  (יליד בוגלריה)

בולגריה הנה מדינה בעלת היסטוריה צבעונית ומרתקת אשר באופן מפליא "נשכחה" לאורך עשרות בשנים ע"י המטיילים.
שנים רבות היא שימשה כמדינת מעבר בין אירופה לים השחור ואסיה, מה שהותיר על המדינה חותם בולט של נוודים, סוחרים, כובשים ומתיישבים שעברו לאורכה ולרוחבה.
40 שנים של שלטון קומוניסטי לא תרמו (בלשון המעטה) לעידוד התיירות והתיירים – בתקופה זו כמעט ולא נבנו בתי מלון ראויים, דרכים רבות נשכחו והוזנחו והמדינה שקעה לאיטה בתרדמה ממושכת.
המהפך התיירותי קורה במדינה רק בשנת 1990, בצמוד לנפילת ברית המועצות והחלפת המשטר הקומוניסטי במשטר דמוקרטי הדואג לפתח (אם כי תחילה בזהירות) את שמירת האותנטיות הנדירה של תושבי האזור לצד פיתוח ופתיחות מדהימה.
טיול בחלקה הכפרי וההררי של בולגריה- הרי הרודופי, הרי פירין והרי הרילה, הוא מסע במנהרת זמן לאוכלוסיות המשמרות את דרך אבותיהן העתיקה.
במסענו נפגוש כפריים מסבירי פנים שעדיין רוכבים על חמורים לעבודה ואוכלים תפוחי אדמה שגידלו בעצמם וגבינה שחבצו מחלב פרותיהם…
נחצה פסגות הרים בנופים עוצרי נשימה, אגמי טורקיז, מנזרים מבודדים, כנסיות, ומסגדים מהתקופה הרומית והביזנטית…
ניסע בדרכים צדדיות ונשכחות, נחצה נחלים ושדות וניפגש בצורה בלתי אמצעית עם מדינה מרתקת, יפיפייה ומסבירת פנים.

תוכנית הטיול

 

יום 1: תל אביבסופיה

נצא בטיסה ישירה מת"א לסופיה. בהתאם לשעת הנחיתה העברה

ללינה בסופיה.

 

יום 2:  מנזר רילהרכס פיריןבנסקו

לאחר ארוחת בוקר, נערוך סיור ראשוני בסופיה הבירה.  נסיעה אל העיירה רילה ומשם נמשיך בנסיעה בעמק הצר בשבילים מתפתלים אל מנזר רילה. המנזר החשוב והגדול בבולגריה, מהמרשימים באירופה, נחשב כאתר התיירות הבולט ביותר בבולגריה. מנזר רילה (Rila Monastery), סייע לקיים את התרבות הבולגרית במשך התקופה האפלה של השלטון התורכי, שנמשך מהמאה ה-15 עד המאה ה-19. המנזר נוסד על-ידי איוואן רילסקי בשנת 927, ושימש כמקום מקלט לנזירים. נעלה על שביל בהליכה קלה ביער לעבר המערה בה חיי איוון רילסקי. משם נמשיך אל עיר הסקי והנופש בנסקו. בהתאם לזמן נטייל בסמטאותיה של העיר העתיקה.

לינה בבנסקו.

 

יום 3: רכס פיריןרכבל לבקתת בזבוגמעיינות החמים דוברינישטה

את היום נקדיש לטיולים ברכס הרי פירין. הרי הפירין משתרעים על שטח של 2,585 קמ"ר ובשטחם פסגות רבות שגובהן עולה על 2,000 מטרים. המבנה הטופוגרפי המיוחד  של הרי פירין יוצר תא שטח מדהים ביופיו ושפע של מעיינות טבעיים. גורמים אלו היוו  במשך השנים  מקור משיכה לאוכלוסיות מגוונות ומעניינות של תורכים, יוונים וסלאבים שהשאירו את חותמם על האזור. בבוקר נצא לעבר העיירה דוברינישטה ונעלה ברכבל עם נוף מרהיב (בהתאם לפעילות האתר) לעבר בקתת בזבוג. הבקתה הממוקמת אל שפת אגם אלפיני מהווה נקודת מוצא למסלולי הליכה רבים. נצא למסלול הליכה בנופי הרי הפירין. לקרת סוף היום נרד ברכבל חזרה אל דוברינישטה והמעוניינים יוכלו להרפות שריריהם במעיינות החמים. אחר הצהריים נגיע אל העיירה בנסקו ונצא לסיור בעיר העתיקה.

לינה בבנסקו.

 

יום 4: הכפר המבודד קוביצ'יביסטה – הרי הרודופי – ארץ הצוענים – אדם דוספט – דווין

בשעות הבוקר נצא לדרך, נחצה מישורי אחו ירוקים ויערות עד בלב עמקים מוריקים. במהלך היום נפגוש את הבולגרים תושבי ההרים. נגיע לכפר המבודד קוביצ'יביסטה (Kovachevista) הממוקם בצלע ההר. קובצ'ביסטה הנו כפר עתיק וציורי בן 350 שנה, מיקומו הגיאוגרפי המיוחד והארכיטקטורה המדהימה שלו הפכו את הכפר לאחד הכפרים היפים ביותר בבולגריה וללא ספק לכפר המצולם ביותר באזור כולו (מעל 15 סרטי קולנוע צולמו בו בשנים האחרונות. נמשיך לכפר הציורי דולונו דרינובו (Dolno Dryanovo) שם נפגוש את המיעוט המוסלמי החי בבולגריה. המשך בדרך מרהיבה העושה דרכה על הרי הרודופי נחלוף על פני אזור משכן הקיץ של הצוענים לכוון אגם דוספט. עצירה בעיירה דוספאט על שפת האגם המלאכותי שנוצר על ידי סכר.  אחר צהריים נגיע אל העיר דווין ללינה בהתאם לזמן נצא לסיור בעיירה.

לינה דווין.

 

יום 5: הרי הרודופי – טיול רכבי שטח – מערת יגודינה

את הבוקר נפתח בנופיים הפראיים של הרי הרודופי (Rodopi), בגבהים של כ 2,000 מטרים מעל פני הים. הרי הרודפי הוא תא שטח הררי בעל מדרונות סלעיים תלולים שנפתח לשדות מדורגים ויערות אורנים. ביתם של קהילות בולגריות רבות שחיות בבידוד רב שנים רבות. באזור זה מתגוררת מרבית האוכלוסייה המוסלמית, תורכים ופומאקים, שאבותיהם המירו את דתם במהלך שלטון האימפריה העותמאנית. נטייל בנופיים מרהיבים בדרכים צדדיות. נעלה לתצפית "עין הנשר" (אורלובו אוקו) מימנה תצפית מרהיבה נשלב לאחר נצא לכיוון הכפר יגודינה אל עבר המערה הארוכה בבלקן – מערת יגודינה. מערת הנטיפים מרהיבה שם נתפעל מתצורת הסלע המעוררת את הדמיון.

לינה דווין.

 

יום 6: שירוקה לאקה – פמפרובו

את הבוקר נפתח במסלול הליכה אקולוגי קל בין מפלים ופלגי מים באזור דווין. נמשיך בנסיעה בדרכים צדדיות עד הכפר הציורי שירוקה לאקה (Shiroka Laka). שירוקה לאקה הינו כפר שקט השומר על אורח חיים מסורתי מזה מאות בשנים ובעל ארכיטקטורה טיפוסית לאזור – בתים הבנויים מעץ וגגותיהם עשויים מאבן. עוד לפני שנגיע לפמפרובו נעצור לתצפיות נוף ומסלול הליכה קל באזור מנזר פנטמון (St Pantemon).

לינה פמפרובו.

 

יום 7: מנזר בצ'קובו – פלובדיב

בבוקר נצא בנסיעה צפונה בדרך נוף מרהיבה אל מנזר בצ'קובו (Bachkovo) במורדות הצפוניים של הרי רודופי. זהו אחד המנזרים החשובים של בולגריה, שם קבורים ראשי הכנסייה הנוצרית שעזרו להצלת יהודי בולגריה במלחמת עולם השנייה. שם נשמע את סיפורה של הקהילה היהודית המפוארת שרבים מבניה עלו לישראל. בהמשך ירידה מההרים, למישורים המרכזיים של בולגריה אל העיירה פלובדיב (Plodiv). פלובדיב נוסדה בידי המלך פיליפ השני ממקדוניה, אביו של אלכסנדר הגדול. כיום זוהי עיר אומנים ציורית המשמשת כשער יציאה להרי הרודפי מדרום. נטייל בעיר העתיקה בין רחובותיה ההרריים של העיירה ונתרשם מאחוזותיה המוקפות עץ ושלל מסגדים מרשימים מהתקופה העות'מנית. נבקר ברובע היהודי ובהתאם לזמן במוזיאון האתנוגרפי המרשים של העיר

לינה פלובדיב.

 

יום 8: סופיה

בבוקר נצא בנסיעה לסופיה בירת בולגריה. עם ההגעה נצא לסיור רגלי בעיר, נראה את ארמון המלך, את לשכת הנשיא, בית הפרלמנט, כנסיית רוטונדה של ג'ורג' הקדוש ואת הקתדרלה המרשימה "אלכסנדר נייבסקי". נעצור באנדרטה לזכר האנשים שהצילו את הקהילה היהודית בתקופת השואה. נראה את התיאטרון הלאומי "איוואן ואזו", נשוטט ברחובותיה הראשיים, השווקים הצבעוניים השוק המרכזי, שוק הנשים, שוק העתיקות ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. נסעד ארוחת צהריים/ערב ובהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ.

 

 

תאריכי יציאה :
2-9 לאוגוסט 2023 – בהדרכת איציק בשור
בהתאם להזמנת טיסות

 

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על 25 מטיילים): 1,789 € אירו.

 

* תוספת לאדם בחדר יחיד: 389 € אירו.

* בין 20-24 מטיילים תחול תוספת של 98 € לנוסע.

 

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן