03-14.09.24 "איסלנד – הרפתקה של אש וקרח" מדריך: שי שרון (עם חברת דרכים(

1

איסלנד – הרפתקה של אש וקרח (12 ימים)

מסלול גיאוגרפי מקיף

שייט לווייתנים, אופנועי שלג בקרחון לנגיוקול, רכב אמפיבי בלגונת הקרח,

רכבי שטח בעמק טורסמורק ובשמורת לנדמנלאוגר

בהדרכת שי שרון

 

הרפובליקה של איסלנד שוכנת בצפון האוקיאנוס האטלנטי על ארכיפלג איים המורכב מאי מרכזי ומספר איים הסמוכים לו, האי המרכזי נחשב השני בגודלו באירופה  ומבחינה גיאולוגית שייכת איסלנד לשתי היבשות – צפון אמריקה ואירופה. האי איסלנד שוכן בקצה האוקיאנוס האטלנטי, וממוקם בין גרינלנד, נורבגיה וסקוטלנד, צפונית-מערבית לאיי פארו. למרות שטחה הגדול- 103,000 קמ"ר (פי חמש מגודל מדינת ישראל), אוכלוסייתה מונה כ-320,000 נפש בלבד, כמחציתם חיים בעיר הבירה רייקיאוויק. האי איסלנד הוא חלק מהרכס המרכז-האטלנטי ולמעלה מ-60% משטחה שומם, עוד 14% משטח האי מכוסה על ידי אגמים וקרחונים, בהם קרחון ואטניקול (Vatnajökull), הקרחון הגדול באירופה. איסלנד היא אחת מהמדינות בעלות רמת חיים מהגבוהות בעולם, כשכנותיה הסקנדינביות גם איסלנד היא מדינת רווחה, עובדה התורמת לחלוקה שוויונית של העושר הלאומי.

איסלנד היא התגשמות הפנטזיות של חובבי הטבע ואליה נקשר המושג "נופי בראשית". זהו מקום ריק כמעט מאנשים, עם נוף קסום ועוצר נשימה, ובו ניגודים רבים. הנוף מורכב מנהרות בזלת שחורים רחבי ידיים, הרי געש מעשנים, מפלים, מעיינות חמים וגייזרים כל אלה עושים את איסלנד ליעד קסום אך בלתי צפוי. הרגשת הריחוק, השקט והאינסופיות, היא מהחוויות הנפלאות ביותר באיסלנד. שעות השמש הארוכות בימות הקיץ, בהם השמש שוקעת לקראת חצות והאור הבהיר בשעות הלילה המאוחרות, מעשירים וצובעים את האי בגוונים מיוחדים השמורים לאזורים הארקטיים. בנוסף מתהדרת איסלנד במושבות ענק של עופות מים: שחפים, יסעורים, קורמורנים, ועיטמים – המרחפים כלהקות ענק בשמיים. טיול באיסלנד, כמוהו כסיור בפלנטה אחרת…

 

 

 

תוכנית הטיול:

יום 1/ ת"אריקיאוויק (איסלנד)

נצא בטיסת צהריים מתל אביב לאיסלנד.

נחיתה בשדה התעופה של חצי האי קפלוויק, הנמצא דרום מערבית לבירה ריקיאוויק. ריקיאוויק זוהי הבירה הצפונית בעולם. העיר שפירוש שמה הוא "המפרץ המעשן", הוקמה לחופו של המפרץ במאה ה- 9 על ידי הויקינגים. העברה למלון, לינה רקיאוויק (ללא ארוחת ערב).

 

יום 2/ חצי האי סנייפלסנס

בבוקר נצא בנסיעה צפונה אל חצי האי סנייפלסנס. בדרך נחלוף בכפרי דייגים ציוריים והתיישבויות בודדים. עם ההגעה נצא לסיור באזור שהוא אחד מאזורים הפראיים ביותר, מעט מאוד ישובים ואנשים ובעיקר חיי טבע ימיים.

באזור נוכל לראות עופות ים מסוגים שונים, להקות כלבי ים המתכנסות במושבות על איים בסמוך לצוקי הבזלת, שועלים ארקטיים ועוד.

חצי האי סנייפלסנס Snæfellsness, הוא מעיין אצבע ארוכה ששולחת איסלנד לתוך האוקיאנוס ובקצהו הר געש פעיל.  הר הגעש מכוסה מעטה קרח (קרחון סנייפלסיוקוטל) ולרגליו נחשולי לבה היורדים בתלילות אל חופי הים. האזור כל כך פראי ומסתורי שעורר את השראתו של הסופר ז'ול וורן בכתיבת הספר "מסע אל בטן האדמה",   הכניסה למרכז כדור הארץ היא דרך לוע הר הגעש הזה…

חצי האי סנייפלסנס הוא משכן לאלפי קורמוראנים, שחפים, יסעורים כשאנו מנסים להתחקות מקרוב אחר הקינים של מספר ציפורים מיוחדות כגון תוכון הים (Pufin), סולה כחולה ועופות ים נוספים המקננים במחסות ודרגשי הסלעים המצוקיים. נתרשם מחוף הים Djúpalón המכוסה כולו אבנים שחורות עגולות והחוף Arnarstapi נטייל בין שבילי ההליכה, נראה את עמודי הלבה המסיביים ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. לינה באזור סנייפלסנס.

 

יום 3/ המעיינות החמים בדילדארטונגאובר – אקווירי בירת הצפון

יום ארוך… נתחיל בביקור במעיינות החמים ביותר באיסלנד דילדארטונגאובר Deildartunguhver ואת מפל המים הראונפוסר Hraunfossar (מפל הלבה).

נמשיך בנסיעה למכתש גרברוק (Grábrók), שם נוכל לטפס ולראות את שדות הלבה האין סופיים (אם מזג האוויר יאפשר זאת).

נמשיך לעמק סקאגפיורד, המפורסם בעדרי הסוסים האיסלנדים הרועים בתוכו.      משם נמשיך בנסיעה צפונה לכיוון בירת הצפוןאקווירי Akureyri. הנסיעה עוברת באחד מהאזורים הכפריים החשובים והיפים של המדינה חלקה עובר לאורך חופי האוקיינוס הצפוני בנוף של נהרות שוצפים, עיירות קטנות, פיורדים, מפרצים, וכפרי דייגים ציוריים.

אקוויירי ממוקמת בצפון-מזרח איסלנד, כ- 60 ק"מ דרומית לחוג הארקטי, בפיורד ארוך ויפה מוקף הרים בגובה של 1,000-1,500 מטרים. למרות קרבתה של העיר לחוג הארקטי, האקלים באקווירי מתון יחסית. נטייל במרכז העתיק של העיר, נתרשם מהבתים הישנים, בתי הקפה, המוזיאונים והאווירה המיוחד באזור. לינה באזור אקווירי.

 

יום 4/ גודאפוס "מפל האלים" – אגם מיווטאן

נכין את עצמנו ליום ארוך מדהים ומרתק… נתחיל את היום בגודאפוס "מפל האלים" ומשם נסע אל אגם מיווטאן שהוא ללא ספק אחד מהאתרים הגיאולוגיים והגיאומורפולוגיים המרתקים ביותר באיסלנד. ימת מיוואט הוא אגם רדוד הממוקם באזור של פעילות געשית פעילה בצפון איסלנד. שמו של האגם בתרגום לעברית הוא "אגם היבחושים". האגם נוצר מהתפרצות לבה בזלתית גדולה לפני 2,300 שנה, דבר המסביר את תצורת הנוף הנשלטת ע"י מראה געשי מיוחד. עם ההגעה נצא לסיור סביב האגם, כולל הליכות רגליות קלות בין המכתשים, נראה את האגם המרתק, מבוך מדהים של צורות ודמויות שונות מסלעים וולקנים, לועות מדומים, בריכות של בוץ מבעבע ומים רותחים, שפכי לבה שעדיין מעלים קיטור ועשן מהתפרצויות מאוחרות, הרי געש ועוד… באגם מכתשי ענק, מעיינות גופרית מבעבעים, בריכות בוץ ושאריות קפואות של התפרצויות וולקניות טריות נותנות הרגשה של טיול בכוכב אחר. לינה באגם מיווטאן.

יום 5/ אגם מיווטאן – הוסביק – שייט לוויתנים – אגם מיווטאן

בבוקר עוד נמשיך בסיורים באיזור אגם מייטאן בצהריים נצפין אל עיירת החוף הוסאביק Husavik)), ששמשה בעבר כנמלם של ציידי הלווייתנים שם  נצא לתצפית על הלוויתים הרבים באזור. עם ההגעה נעלה על סירה ונצא בשיט לתצפית על הלוויתים הרבים באזור (מותנה בתנאי מזג האוויר ומצב הים). לאחר ההפלגה המרתקת נערוך ביקור במוזיאון לווייתנים במקום

. לינה באזור אגם מיווטאן

 

יום 6/ קניון נהר הקרח – מפלי דטיפוס – שמורת יוקורסאר אל הפיורדים המזרחיים

בבוקר נצא אל שמורת יוקולסרגליופור Jokulsargljufur שהפירוש המילולי של שמה הוא: "קניון נהר הקרח" השמורה היא לאורכו של נהר מצוקי, עמוק ומרהיב ביופיו, ה"גראנד קניון" של איסלנד. במהלך הסיור נצא לביקור במפלי דטיפוס Dettifoss, אחד ממפלי המים וחזקים והשוצפים באירופה, זרם מים אדיר שנופל מגובה של 44 מטר, רוחבו הוא 100 מטרים. דטיפוס הוא המפל בעל ספיקת המים הגדולה ביותר באירופה. בשמורה משושי בזלת, שאריות פלטה געשית, מערות וולקניות ועוד. לאחר הביקור נמשיך אל הפיורדים המזרחיים, הדרך חוצה נהרות גועשים, שטחים פראיים ורמות חשופות – הכל בנוף ירחי מרתק ביותר. אחר הצהריים ניסע אל העיירה אגליסטדיר Egilsstaðir, בדרכנו נחצה שטח מדברי וצחיח המאפיין את צפון מזרח איסלנד. לינה באזור אגליסטדיר.

 

יום 7/ הפיורדים המזרחיים

היום נטייל לאורך חופי הפיורדים המזרחיים, בדרך נראה כפרי דייגים ציוריים שהזמן עמד בהם מלכת ונוף איסלנדי במיטבו ולזה אין תחליף: פסגות הרים, נהרות, מפלים, אגמים קטנים, מפרצים, פיורדים ציוריים.

טבע פראי ושונה – איסלנד במיטבה!

בדרך נעצור  לביקור באוסף האבנים הפרטי הגדול ביותר בעולם Petras Stone Collection .

לינה וארוחת ערב באזור.

 

יום 8/ שייט (רכב אמפיבי) בלגונת הקרח, הפארק הלאומי סקאפטאפטל

היום נגיע אל אזור שדה הקרח הדרומי, שדה הקרח של ואטנאיוקול (Vatnajökull), הנחשב כקרחון היבשתי הגדול ביותר באירופה ושטחו כ- 8,100 קמ"ר. יש מעט מאד מקומות באיסלנד ובעולם כולו בו האדם מרגיש באפסותו כמו באזור הזה… במהלך היום נצא לשייט חווייתי באמצעות רכב אמפיבי בין שדות השלג ובתוך לגונת הקרח. לאחר ובהתאם לזמן נצא אל הפארק הלאומי סקאפטאפטל, איזור מוריק מוקף קרחונים שם נמצאת הפסגה הגבוהה באיסלנד ונמשיך בסיורים ותצפיות נוף. האזור הוא שמורת טבע מרהיבה ואחת מהחשובות בדרום איסלנד – חלון גיאולוגי עוצר נשימה לבליית קרחונים ופעילות געשית.

יום מקסים של טבע והרפתקאות.

לינה באזור

יום 9/ מצוקי דירלהוליי – רכב שטח בעמק טורסמורק

הבוקר נצא אל העיירה ויק, נקודת ההתיישבות הדרומית ביותר באיסלנד. נמשיך בנסיעה לכיוון דירהוליי Dyrholaey, לשון יבשה סלעית עם מראה משכר חושים של מצוקי ענק, מדרונות תלולים, תהומות עמוקים הנופלים בדרמטיות אל הים הסוער וגלי הים מתנפצים. זוהי גם היא גם הנקודה הדרומית ביותר באיסלנד ואתר קינון של עופות ים רבים, בניהם תוכי הים "פאפינים" הציפור הלאומית של איסלנד כמו גם ציפורים רבות אחרות שיפליאו בתצוגות אויר מרשימות.

נמשיך בנסיעה מזרחה אל עבר המפל המרשים סקוגאפוסSkógafoss , ולאחר נרד אל החוף הדרומי ונעצור במפל Seljalandsfoss, כולל הליכה רגלית קלה אל תוך המפל (מאחוריו, בלי להירטב…). בהמשך נעבור לרכבי שטח נעזוב את הכביש הראשי וניסע לכיוון עמק תורסמורק אחד מהאזורים הירוקים באיסלנד,

נווה מדבר הכלוא בין הקרחונים. ההרים הגבוהים והקרחונים חוסים על האזור מהרוחות החזקות ומזג האוויר הקשה היוצר מיקרו אקלים ייחודי ונוח באזור. עמק תורסמורק הוא שמורת טבע יפיפייה המורכבת מעמקים עמוקים והרים שנוצרו בהתפרצויות געשיות תחת הקרחונים בתקופת הקרח.

העמק ממוקם בין שלושה קרחונים מעליהם מתנשא הר הגעש אייפיאטלאיוקול Eyjafjallajökull שהתפרצותו שיבשה לא מזמן את סדרי התעופה בעולם.

הדרך לת'ורסמורק מרהיבה ביופייה,  חוצה נהרות, אגמים, הרים, גבעות ברכב שטח מיוחד המוסיף מימד להרפתקה.

לינה בהלה.

 

יום 10/ רכב שטח אל שמורת לנדמאנלאוגר – "המשולש האיסלנדי" – תינגווילר

הבוקר נצא לכיוון שמורת לנדמנלאוגר. המסלול בתוך השמורה עובר דרך מגוון רחב של קניונים, עמקים ורכסי לבה שחורה, מישורי הלבה מוקפים בהרים צבעוניים המקנה למקום מראה ייחודי ושובה לב. הדרך ההררית שלLandmannaleið  מציעה לנו כמה ממראות מהנופים היפים בכל האזור. במהלך היום נצא בהליכה קלה אל כמה מהמסלולים היפים בשמורה. לא נוותר על רחצה בבריכה הגיאותרמית הטבעית, המקום הוא פנינה אמתית ושובת לב.

בחלקו השני של היום נצא אל המשולש האיסלנדי המפורסם לביקור בתינגוילר – הפרלמנט הראשון בעולם שנבנה בשנת 930 לספירה. ללא ספק ז האתר ההיסטורי המשמעותי ביותר באיסלנד. תינגווילר ממוקם בתוך בקע מ=ישורי מרהיב ביופיו. נצא לסיור רגלי קצר בין נהרות לבה שחורים, מצוקים, סדקים בריכות ואגמים כחולים.

לינה באזור המשולש האיסלנדי

 

יום 12/ 11 "המשולש האיסלנדי"–  קרחון לנגיוקול (אופנועי שלג) – מפלי גולפוס – גייזר -הלגונה הכחולה – ריקיאוויק – תל אביב

נתעורר ליום האחרון באיסלנד. את היום נפתח באזור שדה הקרח לנדג'וקול ונצא להרפתקה של רכיבה על גבי אופנועי שלג על הקרחון הענק. חוויה מרגשת ומרתקת שתחשוף אותנו לנופים עוצרי נשימה ותראה לנו את עצמתו של הקרחון. משם נמשיך אל "מפלי הזהב", המפלים המפורסמים של גולפוס – ממפלי המים השופעים ביותר באירופה כולה. מי נהר ההויטה נופלים בדרמטיות מגובה של 32 מטרים לתוך קניון מצוקי מרהיב ביופיו. נמשיך ונבקר באתר גייזר המפורסם שהעניק את השם לתופעה העולמית. ללא ספק אחת מאטרקציית הטבע המפורסמת ביותר באיסלנד. הגייזרים (המעיינות המינרלים החמים) הפורצים משכבות לבה פנימיות שבבטן האדמה, כ-50 קילומטר דרום-מערבית לעיר הבירה. המראה של המים הלבנים המבעבעים הפורצים בשצף קצף מתוך שדות האבן השחורים הוא בלתי נשכח. משם נחזור  לבילוי בלגוה הכחולה Blue Lagoon, ובפי המקומיים: "Blaa Lonio". זהו אתר נופש בו טובלים בבריכות מים חמימות ויפהפיות, תחת כיפת השמים (טמפ' המים 37 מעלות; אחוז המלחים 2.5%).

 בהתאם לשעת ההמראה נצא לשדה התעופה ונעלה על טיסה חזרה מריקיאוויק – לתל אביב. (נחיתה בישראל ביום  מספר12)

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

 

 

 

תאריך טיול

03-14 ספטמבר/ 2024

בהתאם להזמנת טיסות

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על 25 נוסעים): 5,389 € אירו

תוספת לאדם בחדר יחיד: 989 € אירו

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

 

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן