14-21.10.2024 (סוכות) "אזרבייג'ן – בדרך המשי הקווקזית" מדריך: אילן שיפרין עם חברת דרכים

20230319_191104

 

אזרבייג'ן – בדרך המשי הקווקזית (8 ימים)

המסלול המקיף, כולל קובה היהודית

מדריך: אילן שיפרין

אזרבייג'ן, המדינה הגדולה ביותר בחלקו הדרומי של הקווקז, ומשתרעת על הגבול בין אסיה ואירופה. היא גובלת ברוסיה הגדולה בצפון והיוותה חלק מבריה"מ עד נפילתה. ממזרח גובלת בגיאורגיה ובדרום מזרח בארמניה, העימות איתה על חבל נגורנו קארבאך עוד לא תם. הגבול הדרומי נפגש עם איראן, מקור ההשפעה התרבותי העיקרי. הים הכספי שמהווה מקור לעושרה נמצא מערבית למדינה.
אזרבייג'ן הינה מדינה מלאת ניגודים. תושביה ותרבותה שייכים לאימפריות עתיקות שהתקיימו בשטחה. זו המדינה החילונית והדמוקרטית הראשונה בעולם המוסלמי. היא אומה חדשה שמתאוששת מן ההתרסקות של בריה"מ, כמו כן, זיכרון העימות מול ארמניה עודנו כואב. אזרבייג'ן היא מדינה צעירה שבירתה, באקו, זכתה לתהילה של בירת הנפט העולמית לפני מאה שנה. היא מכונה ארץ הנפט, הזעפרן והקוויאר. מדבר חוצץ בין הים הכספי לרכס הקווקז הגדול והמרשים, נופיה המגוונים ומושכים אליה את המטייל הסקרן. ביום אחד ניתן לטייל ביערות אלונים, להתבונן בנוף מדברי צחיח ולטייל בעמקים מוריקים מוקפים בפסגות המושלגות של הקווקז הגבוה. עם מגוון הנופים, סוגי אקלים ותופעות ייחודיות כגון סלעים בוערים, אמבטיות נפט והרי געש בוציים, זוהי מדינה בתולית שמספר המטיילים בה  עדיין איננו רב.
  במהלך הטיול נטעם מן המגוון הרחב, עושרה ויופייה של המדינה. נתחיל בעיר הבירה באקו, נצא לביקור בשמורת גובוסטאן ונצפה בהרי הגעש הבוציים, אחת מן התופעות הייחודיות של האזור. נעלה צפונה בדרך המשי העתיקה לכיוון רכס הקווקז הגבוהה והמרשים. נצא במסלול ג'יפים 4X4 נבקר בכפרים ציוריים שהזמן עמד בהם מלכת.
 נבקר את הקהילה היהודית המיוחדת בעיירת ההרים היהודית קרסנה סלובודה ונלמד על עברה המפואר. נצא במסלול דרך המשי, נבקר בערים עתיקות עם שווקים ססגוניים. נטפס אל האזורים הגבוהים שם נגיע ל"אלבניה הקווקזית" מובלעת הנוצרית עם אוכלוסייה ייחודית ומרתקת. נסיים את הטיול בבאקו הבירה ולא בכדי מכונה "דובאי של מרכז אסיה" בה בולט המגוון הארכיטקטוני המרתק של סמטאות עתיקות לצד גורדי שחקים גבוהים. לא נוותר על הפולקלור המקומי, ריקודים קווקזים ססגוניים, הטעמים הייחודיים של האוכל המקומי ונהנה מאווירה לבבית ומכניסת אורחים. חוויה ייחודית בדרך המשי.

  

תכנית הטיול

יום 1/ תל אביב – באקו – חצי האי אבשרון –  ההר הבוער

נצא בטיסה ישירה מת"א לבאקו . עם הנחיתה העברה למלון, בהתאם לזמן נצא לסיור היכרות ראשוני במרכז העיר ובאזור הטיילת.
באקו היא בירת אזרבייג'ן. ממוקמת במזרח המדינה על חוף הים הכספי, אזור העיר באקו היה מיושב החל מאלף לפנה"ס, עדויות כתובות על העיר כבר מן המאה ה- 6 לספירה, העיר עברה מיד ליד לאורך ההיסטוריה, חלק ניכר מהזמן שלטו בה הפרסים ומידי פעם השלטון עבר לרוסים וחזר לפרסים. בשנת 1918 הוכרזה העיר כבירת הרפובליקה הדמוקרטית של אזרבייג'ן. הרפובליקה האזרית קיבלה את עצמאותה עם התפרקותה של ברית המועצות באוגוסט 1991. העיר באקו יושבת בסמוך לאזור שדות נפט גדולים, באזור העיר יש למעלה מ-1,000 בארות נפט וגז, מכאן חשיבותה הכלכלית של העיר. לעת ערב נערוך ביקור באתר האש הנצחית – ההר הבוער Yanar Dag.
ארוחת ערב ולינה בבאקו.

 

יום 2/ באקו – הכפר לאזה היפה – גובה

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה לעיר הצפונית קובה Quba. העיר ממוקמת בצפון מזרח המדינה כ- 170 ק"מ מבאקו, נמצאת למרגלות המזרחיים של הרי הקווקז הגדול. עם ההגעה נעלה על רכבים קטנים (נהגים מקומיים) וניכנס אל לב ההרים בדרכי הרים משובשות ואיטיות אך בנופי הרי הקווקז המרהיבים (בהתאם לתנאי מזג האוויר). נצא בנסיעה לאורך ערוץ צר לעבר הכפר חינליק  Khinaliqהכפר הגבוהה באזרבייג'ן וממוקם בגובה של 2,350 מ', שפת תושביו שונה בשל בידודו ולכאורה שייכים לממלכת אלבניה הקדומה. הכפר ממוקם בלב הרי הקווקז ומוקף נוף הררי משגע. תושבי המקום ידועים בזכות טכניקת רקמה ייחודית ובעלת ערך ברחבי המדינה. כמו כן ידועים במנהגים ייחודיים. נשוב לקובה ונערוך סיור בעיירה ולינה בגובה.

.

יום 3/ גובה – העיירה היהודית קרסניה סלובודה –  באקו

הבוקר נערוך ביקור בעיירה היהודית קרסניה סלובודה (Krasnaya Sloboda), הנמצאת על הגדה הצפונית של נהר Kudyal. היהודים התיישבו במקום במאה ה- 13, ופתחו את המסחר באזור. עד להתפרקות ברית המועצות היו בעיירה קרוב ל- 20,000 יהודים, מתוך 11 בתי כנסת שפעלו בעבר פועלים היום כשישה. במידת האפשר נשלב מפגש מרגש עם יהודים שחיים בה עד היום. בסיום נצא בנסיעה לחזרה לבאקו

 

 

יום 4: העיר העתיקה שמאחיכפר חרשי הנחושת להיג' – גבלה

לאחר ארוחת בוקר, נצא בנסיעה מערבה לכיוון העיר שמאחיShamakhi . בדרך נעצור בכפר מרזה Maraza ונבקר במוזוליאום הידוע של דירי באבא Diri Baba שבקומתו העליונה ישב שייך' שיעי המרעיף ברכות חמות על הבאים… בהמשך נצא לביקור בעיר העתיקה שמאחי הינה אחת ממרכזי התרבות והמסחר של אזרבייג'ן. שמאחי הינה אחת הערים הראשונות שנבנו בצפון המדינה, הייתה למרכזה של שושלת המלוכה שירבאנשאה מהמאה ה- 18. בהמשך נסטה צפונה בדרך עפר צדדית לכיוון הכפר הקסום להיג' Lahich שתושביו מפורסמים בעבודות הנחושת. עם ההגעה נצא לסיור בין הסמטאות הציוריות של הכפר המשמש כשער לטיולים רגליים בהרים. את היום אנחנו נסיים בעיירה גבלה.
 לינה בגבלה.

 

יום 5: גבלה כפר ההרים קישחאן שיירות עתיק בשאקי

בבוקר נצא צפון מערבה כשפנינו לעבר אחת הנקודות החשובות על דרך הסחר העיר שאקי Sheki. בדרך נעצור לאתנחתא על אגם נוהור ונראה את בית הכנסת העתיק באוגוז. נמשיך לביקור בכפר ההרים קיש Kis, שם נכיר את תרבות "אלבניה הקווקזית" – אומה נוצרית אפופת מסתורין ששכנה באזורים אלו בעבר. לאחר הביקור נצא לעבר שאקי. שאקי (Saki) הנחשבת לאחת הערים היפות במדינה. העיר שנמצאת מדרום לרכסי הקווקז, הייתה בעבר תחנת מסחר חשובה על דרך המשי ועסקה בייצור משי, בתקופת השלטון הסובייטי הוקמו מפעלים ליצור משי שעובדים עד היום. בעיר סמטאות, מבנים עתיקים, מסגדים, אורחנים, חמאמים ששימשו בעבר את סוחרי דרך המשי. העיר מפורסמת בדברי המתיקה שמייצרים בה, במיוחד פחלווה מקומית…
ארוחת ערב ולינה בשקי.

 

    

 

יום 6: גבלה- שמחי – גובוסטן – באקו
בבוקר נעזוב את גבלה ונצא לכיוון העיר שמאחיShamakhi . בדרך נעצור בכפר מרזה Maraza ונבקר במוזוליאום הידוע של דירי באבא Diri Baba שבקומתו העליונה ישב שייך' שיעי המרעיף ברכות חמות על הבאים… בהמשך נצא לביקור בעיר העתיקה שמאחי הינה אחת ממרכזי התרבות והמסחר של אזרבייג'ן. שמאחי הינה אחת הערים הראשונות שנבנו בצפון המדינה, הייתה למרכזה של שושלת המלוכה שירבאנשאה מהמאה ה- 18. נצא בנסיעה לשמורת גובוסטאן. נמצאת דרומית מערבית לבאקו הבירה. נצא לאתר הפטרוגליפים (ציורי סלע), את הציורים החצובים בסלע נמצא בפאתי השמורה השוכנת באזור סלעי בעל אקלים חצי מדברי. הציורים משויכים לתקופת האבן ולאחריה. לעת ערב נגיע אל באקו בהתאם לזמן נצא לסיור בטיילת של העיר. לינה בבאקו

 

יום 7: סיור בבאקו
את היום נקדיש לבירה באקו. נפתח בסיור רגלי בעיר הפנימית – העיר העתיקה של באקו – העיר מוקפת חומה בתחומה סמטאות ציוריות דוכני מזכרות ורוכלי עתיקות, מבנים ששימשו כאורחנים, שהומרו למסעדות יפייפות, מוכרי שטיחים והמון הומה. נתרשם מארמון שושלת שירוונידית מהמאה ה-15 וממגדל הבתולה מהמאה ה-12. נערוך ביקור במוזיאון השטיחים שם נלמד את מגוון הטכניקות לאריגת שטיחים. אחר הצהריים נערוך סיור ברבוע החדשני של העיר. נתרשם מאחד המבנים הגאוניים שנבנו בשנים האחרונות – מרכז התרבות על שם היידר אלאייב. המבנה שתוכנן ע"י האדריכלית זאהה חדיד, נראה כתופעה חייזרית בלב העיר, מקומרת ומעוקלת ובוהקת בלובנה, מהווה מקום עבור מוסדות תרבותיים רבים בהם ספריה, מוזיאון ומרכז כנסים. לעת ערב נתארגן לארוחת ערב מלווה במופע פולקלור. לינה בבאקו.

 

יום 8/ באקו – ת"א

בבוקר המשך סיור בבאקו עם שיטוט בשוק המקומי ובהתאם לשעת ההמראה נצא לעבר שדה התעופה לטיסה חזרה לת"א.

 

 

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

 

 

 

 

תאריכי יציאה

14-21.10.2024 (סוכות)  בהדרכת  אילן שיפרין

בהתאם להזמנת טיסות

 

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על 25 נוסעים): 2089 $ דולר ארה"ב.

 

 

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן