09-18.05.22 – "פורטוגל – ישן מול חדש" | מדריך: דני אשכרי (עם חברת דרכים)

פורטוגל

פורטוגל – ישן מול חדש מסלול גיאוגרפי מקיף (10 ימים)
בעקבות קהילות האנוסים וסיפורי מגלי עולם
09-18.05.22, מדריך: דני אשכרי (עם חברת דרכים)
מחזור רביעי!!!

..

הטיול מלא !!! הרשמה על בסיס מקום שמתפנה

פורטוגל, המדינה המערבית ביותר ביבשת אירופה, אשר מעט נזנחה ונעלמה מתודעת הציבור, חוזרת ובגדול. המדינה המקסימה הולכת והופכת ליעד תיירות מאתגר ומרתק שבו משולבים אתרי נוף מרהיבים, מסורות של ישן לצד חדש, קידמה ואותנטיות, חופי ים ויקבים משובחים. לנו, כישראלים, גילוייה המחודש של פורטוגל מוסיף נדבך נוסף בהיכרותנו את עברו המרתק של העם היהודי – האנוסים אשר במשך למעלה מחמש מאות שנים שמרו על הגחלת, וחלקם אף חזר בסופו של דבר לחיק היהדות. נפגוש בעבר המרתק, נבקר בארמונות ומבצרים בני מאות שנים, נטייל באתרים מודרניים בני זמננו, נראה כפרים מקסימים, נופים מרהיבים ונחוש את קסמה המיוחד של המדינה הנהדרת ותושביה מכניסי האורחים.

תוכנית הטיול

יום 1/ תל אביב – ליסבון (פורטוגל)

טיסה מתל אביב לליסבון (בירת פורטוגל) נחיתה בערב. לאחר מעבר ביקורת דרכונים העברה למלון ללינה. לינה ליסבון (לא כולל ארוחת ערב).

יום 2/ ליסבון – ארמון מאפרה – עיירות החוף האטלנטי אובידוס – מנזר בטליה – תומר

בבוקר נצא לדרך… נתחיל את היום בביקור בארמון מאפרה, אחד הגדולים והמפוארים באירופה. הארמון נבנה על ידי המלך ג'וארו ה- 5 בתחילת המאה ה-18 מעודפי הזהב שהיגיע מברזיל. נמשיך בנסיעה לעירה אובידוס, "הפנינה שבכתר", כפר עתיק עם סמטאות ציוריות מימי הביניים, מוקף חומה ושער אריכי קרמיקה תכולים. העיר הידועה בכינוייה "עיר המלכות" משום שמלכי פורטוגל העניקו אותה באופן מסורתי כמתנת כלולות לרעיותיהם. נמשיך לתצפית על מנזר בטליה, שפירושו "הניצחון" ונראה את המבנה הנחשב מהיפים במדינה, בנוי בסגנון גותי מנואלי שהינו ייחודי לפורטוגל של המאה ה-16. נסיים את היום בעיירה תומר Tomar. לינה תומר.

יום 3/ תומר – קסטלו דה ויד – מרוואו

את הבוקר נקדיש לעיירה תומר Tomar, נבקר בשרידים היהודיים: בית כנסת העתיק מהמאה ה-15 קרוי על שמו של ר' אברהם זכות, שמלבד גדולתו בתורה התמחה באסטרונומיה ופיתח מכשירי נווט ששימשו את מסעותיהם של גדולי המגלים. לאחר נעלה אל המצודה הטמפלרית הנחשבת כגדולה במצודות פורטוגל שכנסייתה נבנתה לפי מודל כנסיית הקבר בירושלים והמפורסמת בעיקר במיגון סגנונות הבנייה שבה. בשעות הצהריים נצא בנסיעה מזרחה ל אל קסטלו דה ויד (Castelo da Vide)עיירה שמרבית תושביה הם צאצאי היהודים. שם נצא לסיור מרתק בעקבות האנוסים והשרידים שהשאירו בכפר. נעבור על הגשר בו חצו מגורשי ספרד בדרכם לפורטוגל ונצפה על העיר ציורית המוקפת חומה מרוואו(Marvao) , בהתאם לזמן נמשיך לסיור בעיר. בערב חזרה ללינה בתומר. לינה תומר.

יום 4/ כפרי האנוסים – בלמונטה וטרנקוזו – רכס הכוכב

בשעות הבוקר נצא אל מרומי "רכס הכוכב" שפסגתו ה Torre היא הגבוהה בפורטוגל כ 1,993 מטרים… נהנה מנופי הגרניט המרתקים ונרד אל אזור כפרי האנוסים, בהם התגוררו היהודים (עד גירושם ב 1496) שנמלטו למקום מבודד זה מספרד. נגיע לכפר האנוסים הייחודי בלמונטה שם נמשיך לעסוק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל אשר ההיסטוריה שלהם שזורה עם מקום עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים. נכיר את העבר המיוחד של יהודי ספרד ופורטוגל שנאלצו להתנצר וששמרו בסתר על יהדותם.

לינה טרנקוזו.

יום 5/ לאורך נהר הדוארו – בראגה העתיקה

בבוקר מוקדם נצא בנסיעה צפונה לכוון עמק הנהר הדוארו הנסיעה בדרך ציורית מרהיבה, בינות לכרמי ענבים ומטעי זיתים המכסים את הגבעות הרבות שמסביב. נעבור דרך עיירות עתיקות וכפרים ציוריים מיוחדים, נעצור לתצפיות נוף משגעות ונשלב הליכות קלות. הנוף הנשקף מרהיב ביופיו, שטיח אין סופי של טרסות המשתפלות על מורדות הגבעות שבאופק. הטרסות בנויות אבן צפחה אוגרות את חום השמש וממזגות את הטמפרטורה בלילות הקרים. מאפשרות תנאים אידיאלים לגידול גפנים ועצי זית. אין פלא שאנשי אונסקו הכריזו על המקום כאתר מורשת עולמית. לאחר סיור בחווה נצא למסלול קל וקסום בין הטראסות החקלאיות על רקע הנוף המשכר. הנקודה הראשונה שלנו תהייה בעיר העתיקה למגו הנמצאת בצומת דרכים חשוב בדרך היין אל פורטו. עם ההגעה נצא לסיור בעיר בה השתמרו כנסיות מרשימות ובתים מפוארים רבים מן המאה ה-16. לא נוותר על טיפוס במדרגות הבארוקיות הייחודיות המובילות לכנסיית "גבירת הדמעות". בהמשך נחצה את נהר הדוארו צפונה אל העיר העתיקה פאסו דה רג'ואה בירת העמק היושבת על הגדות הצפוניות של נהר הדוארו. משם נמשיך נסיעה של כשעה לעיירת ימי הביניים אמארנטה – כפר האוהבים. העיירה הציורית, בה סמטאות צרות ועתיקות הינה פינת חמד ואותה חוצה נהר הזורם לאיטו, לאחר שנטעם ליקר דובדבנים נמשיך בנסיעה צפונה לכיוון העיר בראגה, המכונה גם: "רומא של פורטוגל". העיר המרתקת זכתה לכינוי בזכות המבנים המרשימים בה שנבנו בסגנון הבארוק והאדיקות הקתולית של תושביה. לינה בראגה.

יום 6/ צפון פורטוגל – פונטה דה לימה– ויאנה דה קסטלו

היום נצא אל הערים הקטנות שבצפון פורטוגל… זהו האזור הירוק ביותר בפורטוגל בזכות כמות המשקעים הרבה שבו. את היום נתחיל בביקור בעיר פונטה דה לימה הקרויה על שם הגשר הרומאי הקיים עד היום החוצה את נהר הלימה. משם נמשיך לעיירה ויאנה דו קסטלו שיושבת על שפך נהר הלימה לאוקיאנוס, זוהי עיר נמל מרתקת, נבקר בעיר העתיקה ונעלה לנקודת התצפית של כנסיית סנטה לוציה. את היום נסיים בגימאריש, העיירה בה נוסדה ממלכת פורטוגל. נשוטט ברובע הציורי מימי הביניים ונראה את ארמון הדוכסים והמבצר על שבעת מגדליו. לקראת ערב נחזור למלוננו בבראגה. לינה בראגה.

יום 7/ פורטו – שייט בנהר הדוארו

היום נצא לפורטו בירת הצפון, העיר השנייה בגודלה בפורטוגל ועיר היסטורית חשובה היושבת לאורך גדת נהר הדוארו שאותו חוצים ארבעה גשרים.

שמה של העיר מציין את הדבר החשוב שהיה בבסיס קיומה הנמל. על שמה של העיר קרוי היין המיוחד יין הפורט. העיר התפתחה כעיר מסחר, נמל יצוא ליינות המשובחים של האזור וכמוקד כלכלי וחברתי תוסס. נהר הדוארו מחלק את העיר לשניים. בגדה הצפונית נמצא מרכז העיר העתיק, ובגדה הדרומית העיר החדשה. ההגעה נצא לסיור בעיר נבקר בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש. נצפה בפלאסיו דה בולסה (היכל הבורסה), ניכנס לתחנת הרכבת "סאו בנטו" המתהדרת בציורי האלוז'וש– ציורים מיוחדים על גבי קרמיקה, נבקר בכנסיית סאן פרנסיסקו. נבקר גם בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש, שוק בולייאו ועוד ככל שהזמן יותיר לנו.

אחרי ארוחת ערב נצא לסיור לילי בעיר העתיקה לאורך גדות נהר הדואורו ותצפית מרשימה על הגשרים המוארים של העיר. לינה פורטו.

יום 8/ יער בוסאקו – הביצות של אביירו כולל שייט בתעלות – קואימברה

היום נתחיל בנסיעה לשמורת הטבע המקסימה של יער בוסקו, במהלך הביקור נשלב סיור רגלי (קצר – ולא קשה…) בגנים המעוצבים ובשבילי היער כולל קטע מ"הויה סאקרה" אותה הקימו הנזירים שהתגוררו במקום בסוף המאה ה-16. בחלקו השני של היום נצא לאביירו (Aveiroo) העיר זכתה לכינוי "ונציה הקטנה" בזכות הלגונה היפה שלצדה היא בנויה ותעלות המים הרבות החוצות אותה. עם ההגעה נצא לסיור בעיר לאורך הגדה הצפונית של התעלה הגדולה, בתים יפים הבנויים בסגנון אר-נובו המשתקפים במים, נמשיך לשוק הדגים הססגוני והריחני ומשם נחצה לגדה שמנגד, נשוטט בין הבתים הצבעוניים, לנשום את אוויר הים וליהנות מהאווירה המשכרת. נסיים את הסיקור בשייט בתעלות העיר ובלגונה. בהמשך נגיע לקואימברה עם ההגעה נערוך סיור היכרות בעיר האוניברסיטאית העתיקה (כולל כנסה לספריה). נתחיל בתצפית על העיר ועל נהר מונדגו, נרד אל סמטאותיה הציוריות, כולל ביקור באוניברסיטה העתיקה של העיר ובספרייה המיוחדת שבתוכה. בערב נצא למופע שירת הגורל (פאדו) ללינה בקואימברה.

יום 9/ עיירת הדייגים העתיקה נאזארה – ליסבון

בבוקר נצא אל החוף האטלנטי לביקור בעיירת הדייגים העתיקה נאזארה (נצרת). נעלה לתצפית מעל הצוקים המזדקרים מהחוף, נשלב סיור בכפר ונהנה מקו החוף היפה. בצהריים נגיע לליסבון זוהי עיר יפיפייה המתרפקת על עברה המפואר, וגאה בנמל העיר שעל שפך ימת נהר הטאז'ו, ממנו הפליגו ספינותיהם של מגלי עולם כמו ואסקו דה גמה, מגלן ועוד. עם ההגעה נצא לסיור בעיר, ונבקר ברובע אלפמה בו גרו יהודים עד הגירוש מפורטוגל. נבקר בכיכר רוסיו שבעיר התחתית, שדרות העצמאות ובכיכר פומבל, נערוך תצפית מגני אדוארד ה –7. בהתאם לזמן נבקר ברובע הגבוה – ביירו אלטו. לסיור בחלק החדש של ליסבון ה"אקספו" ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר. בהתאם לזמן נצא לסיור בחלק החדש של ליסבון ה"אקספו", שנבנה ושופץ לקראת התערוכה העולמית שהתקיימה בליסבון ב 1998. ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר. לינה בליסבון.

יום 10/ רובע בלם – קאבו דה רוקה – קשקייש – אשטוריל – ליסבון – תל אביב

בבוקר נצא לביקור ברובע בלם ("בית לחם") ובכנסיית סאן ג'רונימו עם "קברי הפילים" שבה. נראה את אנדרטת המגלים ובראשם אנריקה הספן המפורסם. בהמשך נצא מחוץ לליסבון, לנקודה המערבית ביותר באירופה: "כף הסלע"Cabo De Roca . המקומיים יודעים לספר על סגולות מסתוריות בסלע זה. נחלוף על פני עיירות הדייגים קאשקאיל ואשטוריל, שהפכו במהלך השנים למגורי אצולת אירופה ופורטוגל.

לקראת ערב בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב (דרך יעד ביניים).

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

מדריך: דני אשכרי

תאריכי יציאה

09-18 מאי/ 2022

בהתאם להזמנת טיסות

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי(מבוסס על 25 נוסעים): 2,089 € אירו

* תוספת לאדם בחדר יחיד: 499 € אירו

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול זה

(מחזור רביעי!!!!)

מלאו את טופס הרשמה – ונשמח לחזור אליכם ולשלוח את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן