30.04.24 – 09.05.24 רומניה – טיול גאוגרפי בדגש טבע ותרבות מדריך: עופר קנין עם חברת דרכים

1

רומניה טיול גאוגרפי בדגש טבע ותרבות

הרי הקרפטים, רמת טרנסלבניה, הכפרים של חבל מרמורש

כפרי ולאכיה והערים העתיקות

בהדרכת עופר וקנין

 

רומניה טומנת בחובה הפתעות אין ספור; ממבצרים ומנזרים מימי הביניים עד לחופי הים השחור ולאתרי סקי אלפיניים. מערי טרנסילבניה העתיקות והססגוניות ועד לשמורות הטבע בדלתא של הדנובה. מכפרים נידחים לערים מודרניות. קסמה של רומניה הוא בזכות היותה ארץ מתפתחת, המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה. רומניה עשירה בנופים פראיים שהם ללא ספק גן עדן לאוהבי טבע והרפתקאות. עמקים פוריים וירוקים לצד פסגות הרים מושלגות. אין עוד מדינה במזרח אירופה שנמצא בה מגוון אתרים עשיר כל כך! מסע בהרי הקרפטים, הוא מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים שהזמן עמד בהם מלכת, חקלאות עתיקה, עדרי סוסים, שוורים רתומים לעגלות, רועי צאן רכובים על חמורים, צוענים נודדים אגמים כחולים, נחלים וקניונים מרשימים ובעיקר, מקומיים חמים ומסבירי פנים.

 

 

 

 

תוכנית הטיול

יום 1: תל אביב – בוקרשט – קוארטה דה ארגש – אגם וידראו

נצא בטיסת בוקר מתל אביב לבוקרשט.

עם הנחיתה מפגש עם הצוות המקומי ונצא בנסיעה על דרך המלך המובילה להרי הקרפטים. הדרך חוצה עיירות ציוריות וכפרים קטנים שהזמן עמד בהם מלכת. נגיע לעיירה קוארטה דה ארגש. סיור בעירה כולל ביקור במנזר המפורסם והייחודי. המנזר שנבנה לפי האגדה לי ידי מנולה הבנאי שנאלץ להקריב את אשתו כדי שיוכל לסיים את הבנייה, אך ננטש על גגו של המבנה ע"י הנסיך שממן את הבניה, מפחד שיבנה מנזר דומה לו. ניסיונו של הבנאי להימלט מהגג בסיוע כנפיים שהכין מרעפים נכשל, ובמקום התרסקותו נבע מעיין הנקרא היום על שמו. יש המאמינים שהזורק לשם מטבע, משאלתו תתגשם. לקראת סוף היום נגיע לאורך אגם וידראו הקסום, ממנו תצפיות נוף מרהיבות על הרי הקרפטים.

לינה קוארטה דה ארגש/ אגם וידראו.

 

יום 2: חציית הקרפטים – עמק נהר האולט – סיביו

בבוקר נצא לכיוון עמק נהר האולט שלאורכו פזורים עשרות כפרים טיפוסיים בואך עיר המחוז סיביו. עם הגעה נצא לסיור בעיר, שהיא ללא ספק אחת היפות ברומניה. נתחיל בשוק המרכזי של העיר, שם מוכרים מכל הבא ליד… לאחר המראות הצבעוניים והריחות נמשיך ונטייל בין הכיכרות המרכזיים של העיר, נראה את הקתדראלה הקתולית הבנויה בסגנון הברוק, את מגדל השעון, נחצה את גשר הברזל הנקרא גם גשר האוהבים ועוד…

לינה סיביו.

 

יום 3: רמת טרנסילבניה – אלבה יוליה – קניון טודרה – קלוז' בירת טרנסילבניה

נצא בנסיעה צפונה אל העיר אלבה יוליה, העיר בה אוחדה רומניה פעמיים בהיסטוריה שלה ל"רומניה הגדולה". איחוד רומניה עם טראנסילבניה ומקום הכתרת המלך פרדיננד (ומרי). סיור קצר בעיר כולל המצודה וכנסיית ההכתרה המפורסמת ובאנדרטת המורדים אשר הוצאו להורג על ידי השלטון האוסטרי. נמשיך בנסיעה צפונה לביקור בקניון הטורדה. הנסיעה בדרכים צדדיות, נעבור דרך נופים ירוקים ואם יתמזל מזלנו נפגוש רועי צאן חייכנים הרכובים על חמורים – ממש כמו בימים עברו. עם ההגעה לקניון המרשים נרד למסלול הליכה קצר (כשעתיים), הנקיק המצוקי נחשב לשמורת טבע ייחודית, עם צמחים ובעלי חיים הייחודיים אך ורק למקום. אחר צהריים נגיע אל בירת טרנסילבניה (הלא רשמית) קלוז' לסיור והכרות עם העיר עיר. נתחיל בתצפית מגבעת המבצר, שם נשקף נוף מרהיב של העיר. משם נרד לסמטאות הציוריות של החלק העתיק, כיכר האיחוד המרהיבה וכמובן המבנה המרשים והסיפור המרגש של בית הכנסת הניאולוגי המכונה "היכל הזיכרון של המוגלים" – לזכר יהודי צפון טרנסילבניה "הנאולוגים, שהוגלו ונספו בשואה

. לינה קלוז'.

 

 

יום 4: אל חבל מרמורש – סיגט – בית הקברות השמח – ביתו של הסופר אלי ויזל

היום נטפס להרי הקרפטים הירוקים, אל צפון רומניה אל חבל מרמורש  (Maramoures)יערות נהדרים, כפרים ציוריים והפסגות המושלגות של הקרפטים המזרחיים. חבל מרמורש הוא אחד האזורים הנידחים ביותר ברומניה. מסע לאחר בזמן, המקום בו נוכל לפגוש את חיי הכפר הפשוטים. כאן הסוס והשור הם בהמות העבודה, נוכל לראות תרנגולות בחצר, כלי עבודה מעץ בארות מים, חיי הכפר בעבודת היום יום שלה, עבודה בשדה, טיפול במשק החי, בישול, אריגה, סריגה מכל טוב… חבל מרמורש הוא חבל חרשי העץ ובעלי המלאכה שנפגוש אותם בעבודת האומן שלהם.  נסייר בין הכפרים המזמינים ונעמיק לתוך חיי השגרה המרתקים של הכפר.

אחר צהריים נגיע לעיר סיגט השוכנת בעמק יפיפה בין גבעות מוריקות על גדת נהר הטיסה. עצם ריחוקה ובידודה העיר שמרה על מסורות עתיקות יומין וביקור בה הוא נסיעה בזמן לעבר. בסיגט חיה בעבר קהילה יהודית ענפה ושם נולדה חסידות סיגט. עם ההגעה נצא לסיור בעיר, ביו הסמטאות הציוריות, נבקר ברובע היהודי בו בית כנסת ובית קברות יהודי עתיק. נבקר בביתו של הסופר אלי ויזל שחי וגדל במקום וקיבל פרס נובל על ספריו. לא נוותר על ביקור בבית הקברות השמח והעליז (השקפה הרוחנית של תושבי סיגט רואה במוות התחלה חדשה).

לינה אזור מרמורש.

 

יום 5: חבל מרמורש – רכבת הקיטור העתיקה של מוקאניצההכנסיות המצוירות

היום נעמיק בתוך חבל מרמורש, נצא לטיול ברכבת הקיטור מוקניצ’ה (מהמילה מוקאן – רועה צאן). בעברה שמשה הרכבת להובלת עצים ופועלים מהיער לעיר הקרובה. המסילה הושלמה ב 1,932 והקטרים הם בני אותה תקופה. נצא למסע חוויתי ברכבת העושה דרכה במסלול נסיעה מרהיב לאורך נהר בתוך היער הקסום. חוצה גשרים עתיקים מצד אחד של הנהר לשני, גזעי עצים פזורים פה ושם. חזרה לעיירה ויסאו דה סוס, ביקור בחדר ההנצחה לשואה. ובהמשך נסיעה לאורך עמק איזה Iza Valley אל העיירה הציורית בוגדן וודה  (Bogdan Voda) נבקר בשני כנסיות עתיקות, כנסיית עץ עתיקה שהוכרה בתחילה ע”י אונסקו ולאחר שנבנתה הכנסייה החדשה במרחק קרוב מדי – כנסיית העץ הוסרה מרשימת אתרי המורשת של אונסקו. המשך נסיעה לכפר רוזבליה (Rozavlea) ביקור בכנסיה המצוירת הליכה אל בית הקברות היהודי והכרות עם סיפור משפחת אוביץ Ovitz Family  להקת ליליפוט המפורסמת של האזור לפני השואה. לינה אזור מרמורש.

***הערה: הנסיעה ברכבת מותנת – בחודשים אפריל מאי הרכבת מופעלת לפרקים, בהתאם לתנאים ומזג האוויר, נוכל לדעת אם הרכבת פועלת ערב לפני הנסיעה.

 

 

יום 6: הצוענים של רמת טרנסילבניה – טרגו מורש – עיירת ימי הביניים הציורית סיגישוארה

בבוקר נצא אל לב טרנסילבניה, הרצופה כפרי צוענים רבים. אוכלוסיית הצוענים ברומניה ובהרי הקרפטים היא הגדולה בעולם – מעל למיליון בני אדם הפזורים בכל רחבי המדינה. סימנם הבולט של הצוענים הנו עגלות העץ העתיקות, שעליהן מורכבות קשתות מכוסות ברזנט או ניילון. אם בעבר נהגו הצוענים לנדוד בדרכים ממקום למקום בעגלות כשהם מתפרנסים ממרעה, מעבודות מזדמנות ומשעשועים ובידור. המפגש עם הצוענים הנו מפגש עם תרבות ססגונית ומיוחדת. נגיע לעיירה היפה טרגו מורש מעוז הונגרי בלב טרנסילבניה. בהתאם לזמן נצא לסיור קצר לחוש את אווירת המקום… בית הכנסת המפואר (במידה ופתוח) ואנדרטת השואה, שעון הפרחים, בית העירייה הבנוי בסגנון הברוק. נמשיך במסלול חוצה כפרים, בואך העיירה הציורית סיגישוארה – עיירת ימי ביניים ציורית המוקפת חומה ו 11 מגדלים. העיר המיוחדת שמורה היטב, ידועה כמקום הולדתו של הנסיך ולד צפש (המשפד). דמותו שימשה השראה לאגדה על דרקולה. נכנס פנימה לטיול רגלי בין הסמטאות הצרות והתלולות של העיר, נבקר בחומות העיר, מגדל השעון ועוד.

לינה סיגישוארה.

 

יום 7: רמת טרנסילבניה – העיירה הסקסונית ויסקרי – מבצר פרז'מר – ברשוב

בבוקר נסיים את הביקור בעיירה הקסומה סיגישוארה. לאחר נמשיך להעמיק במבוכי טרנסילבניה. מסע מרתק ומזמין בין הכפרים הציוריים. נבקר בעיירה הסקסונית ויסקרי (עיירה אשר אומצה ע"י הנסיך צ'רלס) – בה נשתמרו בתים וסמטאות מהמאה ה- 13. לאחר בהתאם לזמן נמשיך בדרך נופית יפה לביקור במבצר של פרז'מר (Prejmer)  המבצר נבנה ברבע השני של המאה ה- 15 בידי האוכלוסייה הסקסונית באזור כדי לקדם את פני ההתקפות התורכיות. גובה חומותיו 12 מ' ורוחבן 5 מ' והן כוללות בתוכן 270 חדרים שיכלו לאכלס 1600 נפש שהתכנסו אל בין החומות בעת צרה. משם נצא אל העיירה ברשוב נצא לסיור בעיר העתיקה, נצפה בכנסיה השחורה, נראה את הרחוב הצר ביותר ברומניה, את בית הכנסת ונשמע על חיי הקהילה במקום. לינה אזור ברשוב.

 

 

יום 8: כפרי ולאכיה – בראן – מואיצ'ו – קניון דמבוביצ'וארה – ברשוב

בבוקר נצא אל לכפר בראן, כולל תצפית על המצודה הציורית שבו, נבין מדוע שייכו אותה בטעות לדרקולה, ללא ספק אחת המצודדות המרשימות ביותר. נצא לכפר הציורי מואיצ'ו כפר יפיפה השוכן בנוף מרהיב. כולל נסיעה קצרה בעגלות רתומות לסוסים. ארוחת צהריים משולבת בפולקלור מקומי. נמשיך לסייר בכפרי וולכיה שיד הזמן לא פגעה בהם. תושבי הכפרים עוסקים בחקלאות בסיסית ומספקים את צרכי עצמם. נחלוף על פני עגלות עץ רתומות לשוורים, ערמות שחת ענקיות האופייניות לרומניה ונבקר כפריים המכינים בחצרותיהם את ה"צוויקה" – האלכוהול המקומי. בהתאם לזמן נצא לשמורת הטבע דמבוביצ'וארה להליכה רגלית מהנה לאורכו של הנחל הזורם לצידי בקניון. ארוחת ערב ססגונית וטעימה נאכל במסעדה מקומית מיוחדת.

לינה אזור ברשוב.

 

יום 9: העיירה סינייה – מכרה המלח העתיק סלאניק – בוקרשט

בבוקר נצא לכיוון העיירה סיניה. העיירה הקטנה התפתחה לאתר נופש חשוב עוד בשנת 1,870, אחרי שהמלך קארול ה-1 בנה בה את מצודת פלש המקסימה ששימשה כבית הקיץ שלו. נצא לביקור בארמון פלש ובתחנת הרכבת של האוריינט אקספרס. בהמשך נצא לביקור במכרה המלח העתיק ליד העיירה סלאניק. המכרה החל לפעול בשנת 1685, על ידי תושבי הכפר בחיפושם אחרי מלח לשימור הבשר. למכרה יורדים במעלית לעומק של כ 200 מטרים בתוך האדמה ובו כ 15 אולמות ענק שגובהם לפרקים מגיעה לכ 90 מטרים. נרד חזרה ונצא על דרך המלך המובילה לבוקרשט – בירתה של רומניה. נצא לסיור היכרות ראשוני בעיר. בוקרשט מכונה גם "פריז הקטנה", ולא בכדי – היא ידועה בשלושת השדרות הרחבות ונטועות העצים החוצות אותה, מבני ציבור, ארכיטקטורה המפוארת, אגמים מוקפים גנים והמוניטין היוקרתי שלה. העיר הפכה לבירת חבל ולאכיה בסוף המאה ה- 17 ולבירת רומניה ב- 1862. במהלך שנות שלטונו של ניקולאי צ'אוצ'סקו הוא ניסה לשנות אל פני העיר ולהפוך אותה לעיר סוציאליסטית אולם מהפכת 1989 שמה קץ לסגנון הסטליניסטי. ארוחת ערב חגיגית לסיום הטיול.

 לינה בוקרשט.

יום 10: בוקרשט – תל אביב

נצא לביקור בבירה הרומנית נבקר בכיכר המהפכה בה שרק ההמון בוז לצ'אוצ'סקו הנדהם ובארמון העם (בנין הפרלמנט) הבניין השני בגודלו בעולם שנבנה על ידי הרודן על חשבון עמו. נצפה בשער הניצחון, בבניין האופרה, האקדמיה הצבאית וארמון הנשיאות קוטרוצ'ן. נבקר בבית הכנסת (הביקור יתאפשר רק במידה ובית הכנסת פתוח) של בוקרשט ובשדרות האיחוד המעוטרות במזרקות. נבקר במוזיאון הכפר בו תצוגה של בתים ומלאכות מכל רחבי רומניה בסגנון עתיק ומשומר. בערב בהתאם לשעת ההמראה העברה אל נמל התעופה הראשי לטיסה חזרה לת"א.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

 

 

תאריכי יציאה:

30 אפריל – 9 מאי (2024) – בהדרכת עופר וקנין

בהתאם להזמנת טיסות

 

מחיר הטיול לנוסע בחדר זוגי (מבוסס על 25 מטיילים): 2,449 € אירו.

 

נשמח אם תבחרו להצטרף אלינו לטיול מיוחד זה.

מלאו את טופס הרשמה –  ובשמחה נחזור אליכם ונשלח  את כל הפרטים המלאים על הטיול

שיתוף

טופס הרשמה לטיול

דילוג לתוכן